Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego
Jeżeli dłużnik nie wykonuje układu – tj. stale nie płaci wierzycielom uzgodnionych kwot – sąd może uznać, że nie wykona on układu, i tym samym umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne.
kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, radca prawny, Kancelaria Piotrowski i Wspólnicy
Kiedy można mówić o ustaniu procesu restrukturyzacji? Według prawo restrukturyzacyjnego następuje to w momencie jego zakończenia bądź umorzenia. Obie te instytucje nieco się od siebie różnią i znajdują zastosowanie w różnych wypadkach.
Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego
Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego następuje w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest uprawomocnienie się postanowienia o zatwierdzeniu układu. Oznacza to, że układ dłużnika z wierzycielami został zaakceptowany, cele postępowania restrukturyzacyjnego – spełnione, a układu nikt nie zaskarżył. Innymi słowy – jest to merytoryczny sposób zakończenia danej sprawy.
Drugi z tych przypadków to dzień uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu. Oznacza to, że co prawda cele restrukturyzacji nie zostały osiągnięte, jednak sprawa została rozpatrzona merytorycznie. Mimo to okazało się, że nie udało się stworzyć zadowalających i sprawiedliwych warunków układu.
Warto wskazać, że zakończenie postępowania następuje niejako automatycznie, w momencie zajścia jednej z tych dwóch sytuacji. Konieczne jest jednak wydanie postanowienia sądu. Dodatkowo, sąd dokonuje obwieszczenia zarówno o zatwierdzeniu układu, jaki i odmowie zatwierdzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta